Jubileum 2025 / Pôstna katechéza o nádeji V.

  • Cieľ:
     Katechizovaní vedia vysvetliť pohľad na Máriu ako vzor prežívania nádeje i ako tú, ktorá sama je našou nádejou a matkou našej nádeje. Prijímajú a nasledujú Máriu ako vzor nádeje, utiekajú sa k nej ako k Matke nádeje.
  • Kľúčové slová: Mária, nádej, Marialis cultus, antifóna Salve Regina.
  • Na stiahnutie: 
    • Katechéza a pracovný list (PDF)
    • Prezentácia (PPTX)
    • O projekte (WEB)

V. Mária, Matka nádeje

Po prebraní štyroch tém o nádeji – máme nádej, že Boh je s nami v každej chvíli a každej situácii; dúfame, že všetko zvládneme – ak treba, aj vyliať krv pre vieru; máme nádej, že po smrti prídeme do neba; dúfame, že všetko má svoj význam – sa môže zdať zvláštne, že zrazu akoby preskakujeme do celkom inej oblasti. V tejto katechéze totiž chceme predstaviť Pannu Máriu ako vzor prežívania nádeje i ako tú, ktorá je matkou našej nádeje, ale aj sama je našou nádejou.

Sme ľudia a potrebujeme nejaký vzor, príklad človeka, ktorý cez zložité životné situácie prešiel, pričom dokázal mať srdce i myseľ vždy upriamené na Boha, na večnosť. Potrebujeme príklad človeka, ktorý žil v nádeji, hoci sa okolo rozprestierala temnota. Panna Mária nám je takýmto vynikajúcim a blízkym vzorom. Okrem toho však je aj našou nádejou. Mária – vzor nádeje a naša nádej. Ba ešte viac – Mária je Matkou Nádeje. Čo tieto tri tituly znamenajú?

Mária, Matka Nádeje

Začneme tým posledným titulom, ktorý nám môže byť najzrozumiteľnejší. Matka nádeje znamená matka Ježiša Krista, ktorý je naša jediná nádej. Ježiš a jeho dielo vykúpenia, ktoré jedným pojmom označujeme ako jeho veľkonočné tajomstvo, sú pre nás zárukou, že naša nádej, upretá na večnosť v nebi, sa splní. Veď preto sa Ježiš stal človekom, narodil sa, trpel, zomrel a vstal z mŕtvych, aby nám zaistil cestu k Otcovi. Naša nádej nie je postavená na nejakých prchavých pocitoch či neistých dohadoch, ale na pravde Písma, na ohlasovaní vykúpenia, ktoré sme v krste prijali. Práve nádej, ktorú nám dáva Ježiš, ktorou je on sám, nám dovoľuje vnímať Máriu ako matku nádeje.

Mária ako vzor nádeje

Prečo nám je Panna Mária vzorom nádeje? Stačí si spomenúť na chvíľu zvestovania. Na jednej strane úžasná zvesť, na strane druhej strašná neistota. Ako veľmi sa musela Mária upínať na Boha, ako veľmi musela doň vkladať všetku svoju nádej, aby tie mesiace zvládla v pokoji a s dôverou. Tak môžeme prechádzať celý Máriin život až pod kríž, do temnoty, ktorá mala zmysel len v Bohu. Mária musela každý deň obnovovať svoju nádej, znova a znova hľadieť na Boha, pripomínať si jeho prísľuby a dôverovať mu. A práve preto, že to všetko zvládla, je pre nás príkladom. Keď naša nádej klesá, stačí si spomenúť, pozrieť sa na Máriu. Nič nie je nemožné tomu, kto sa utieka k Bohu ako Mária.

V apoštolskej exhortácii Marialis cultus (č. 57) svätý Pavol VI. píše o Márii ako o vzore čností. Hoci priamo nespomína nádej, predsa nám tento text ukazuje Máriin príklad v mnohých životných situáciách: 

„Príkladná svätosť Panny Márie podnecuje veriacich, aby upreli ‚svoje oči k Márii, ktorá žiari celému spoločenstvu vyvolených ako vzor čností. Ide o čnosti dôkladné, evanjeliové; sú to: viera a poslušné prijímanie Božieho slova; veľkodušná poslušnosť; úprimná poníženosť; ochotná láska; rozvážna múdrosť; úcta k Bohu, ktorá pobáda horlivo plniť náboženské povinnosti, ďakovať za prijaté dobrodenia, prinášať dary v chráme a modliť sa v spoločnosti apoštolov; sila ducha vo vyhnanstve, v bolesti; dôstojná chudoba, ktorá skladá dôveru v Boha; bedlivá starostlivosť o Syna od poníženia jasieľ až po potupu kríža; predvídavá jemnocitnosť; panenská čistota; pevná a čistá manželská láska. Týmito čnosťami Matky sa vystroja jej synovia a dcéry s pohľadom upreným na jej príklad s pevným predsavzatím uskutočňovať ho vo svojom živote.“

Po prečítaní tohto textu svätého pápeža si môžeme doplniť, že Mária nám dáva aj príklad života plného nádeje. 

Mária ako naša nádej

Napokon je Mária aj našou nádejou. Určite poznáte mariánsku antifónu Zdravas, Kráľovná, matka milosrdenstva; jej súčasťou sú slová: „... a nádej naša, zdravas...“ Nie v tom význame, ako je našou nádejou Ježiš, náš Vykupiteľ. Ale je nádejou ako orodovníčka, ako prostrednica milostí. Mnohé vzývania, ktorými sa na Pannu Márie obraciame v Loretánskych litániách, sú priamo vyjadrením nádeje, že Mária nám pomôže.

V už spomínanej exhortácii čítame: „Máriino materinské poslanie podnecuje Boží ľud, aby sa s detinskou dôverou utiekal k tej, ktorá je vždy ochotná vypočuť jeho modlitby s materinskou láskou a účinnou pomocou, a preto ju veriaci vzývajú ako Potešenie zarmútených, Uzdravenie chorých, Útočište hriešnikov, aby tak našli v trápení útechu, v chorobe úľavu, po páde do hriechu silu, ktorá ich oslobodzuje z jeho otroctva.“

To znamená, že vo chvíľach, keď sa nám môže Boh zdať vzdialený či neprístupný, keď možno v dôsledku nesprávnej formácie vidíme Božiu spravodlivosť, no nevnímame nesmierne Božie milosrdenstvo, je nám ľahšie hľadať a nachádzať pomoc u niekoho, kto je Bohu z ľudí najmilší – u Ježišovej matky. U našej Matky.

V spisoch cirkevných autorov (viacerých cituje napríklad svätý Alfonz vo svojom diele Slávna si, Mária) môžeme nájsť množstvo vyjadrení, ktoré hovoria, že Boh nám všetky milosti dáva skrze Máriu. Nie preto, že musí, ale preto, lebo to tak chce. Vie, že Mária nesmierne miluje všetkých ľudí a robí jej radosť usmerňovať ich na cestu do neba. Akú radosť má Boh, keď robí radosť Márii...! Svätý Maximilián Kolbe dokonca hovorí, že Božia vôľa = Máriina vôľa. Nie preto, že Boh sa prispôsobuje či podrobuje Márii, ale pretože Mária chce len to a jedine to, čo chce Boh. Je zjednotená s jeho vôľou tak, ako žiadny iný človek. Preto keď prosíme o príhovor Pannu Máriu, keď na ňu upierame svoju nádej, nijako tým neumenšujeme našu vieru v trojjediného Boha, lebo sa obraciame na tú, ktorá je Bohom najväčšmi milovaná, na ženu plnú milosti. Na Božiu Matku.

Svätý Pavol VI. tiež pripomína, že „úcta k Matke Kristovej poskytuje veriacim priaznivé podmienky vzrastať v Božej milosti. Tento rast v Božej milosti je najvyšší cieľ každej pastorálnej činnosti. Lebo je nemožné náležite uctievať ‚Plnú milosti‘ a nemať v úcte v sebe samom Božiu milosť, to jest priateľstvo s Bohom, duchovné spoločenstvo s ním a prebývanie s Duchom Svätým. Táto Božia milosť úplne preniká človeka a robí ho podobného obrazu Božieho Syna. Katolícka cirkev na základe osvedčených skúseností, nadobudnutých v priebehu vekov, uznáva mariánsku úctu za účinnú pomoc pre človeka na ceste k dosiahnutiu vlastnej životnej plnosti. Mária, nová Žena, je najbližšia Kristovi, novému Človekovi; a tajomstvo človeka sa vyjasňuje jedine v jeho tajomstve. Mária je nám zárukou, že sa už uskutočnil Boží plán o spáse celého človeka: uskutočnil sa už v nej, dcére ľudského pokolenia. Dnešný človek sa neraz zmieta medzi úzkosťou a nádejou, lebo si uvedomuje svoju ohraničenosť a svojimi bezhraničnými túžbami, duchovne znepokojený, rozdelený v srdci, v neistote pred záhadou smrti, gniavený osamotenosťou, znechutený, vydaný napospas nude, priam smädí po spoločenstve s inými: pozorné uvažovanie o pozemských životných osudoch, ako aj nebeskej blaženosti, ktorej je už Mária účastná v Božom meste, poskytuje týmto ľuďom uspokojivý pohľad a povzbudivé slová – víťazstvo nádeje nad úzkosťou, spoločenstva nad osamotenosťou, pokoja nad nepokojom, radosti a krásy nad znechutením a nudou, nádeje na večnosť nad pozemským očakávaním, života nad smrťou.“

Preto si ctíme Máriu, preto aj v tomto jubilejnom roku hľadíme na ňu ako na rannú hviezdu, zornicu, lebo ona nám prináša nádej, Ježiša. Zaspievajme jej: Zdravas, Kráľovná, matka milosrdenstva...

Aplikácia

Na Piatu pôstnu nedeľu prorok Izaiáš pripomína prechod Izraelitov cez Červené more: Pán „urobil cestu cez more a cez dravé vody chodník“. V Márii urobil Boh veľké veci, vytvoril cestu tam, kde to nikto nečakal, panna počala a porodila Božieho Syna. A stále prostredníctvom Márie koná, ona je cestou, ktorou k nám prúdia milosti.

Úloha

Pozorne si prečítajte mariánsku antifónu Zdravas’, Kráľovná a na jej základe si zapíšte pár viet o Márii ako Matke nádeje.

Čítajte, píšte a spievajte. Nápev nájdete aj na:

Zdravas’, Kráľovná, matka milosrdenstva; život náš i sladkosť a nádej naša, zdravas’. K tebe voláme, hriešni synovia Evy, v tomto sĺz údolí stenajúci, plačúci.
A preto teda, Orodovnica naša, obráť k nám tie svoje premilosrdné oči. A nám Ježiša, ktorý je požehnaný plod života tvojho, tam vo večnosti ukáž.
Ó milostivá a nad všetky pobožná, ó presladká Panna, Matka Božia Mária.



Ak sa vám naša katechéza páčila, pomôžte nám urobiť ďalší krok: