Jubileum 2025 / Pútnici nádeje

Katechéza pre deti / Jubileum 2025

  • Charakteristika: V naratívnej časti katechézy o Jubilejnom roku prostredníctvom príbehu Luce a priatelia deti spoznajú maskota a logo Jubilejného roku 2025, oboznámia sa s významom púte k Svätej bráne a s poslaním pútnikov nádeje. V druhej časti sa venuje pozornosť znakom pútnika nádeje. 
  • Cieľová skupina: 4-9 ZŠ Čas: 30 min.
  • Kľúčové slová: Jubilejný rok, púť, pútnik, nádej, Luce, Svätá brána, Bazilika svätého Petra.
  • Na stiahnutie: Metodika (PDF), prezentácia (PPTX, CANVA)

Luce a priatelia

  • TIP: SN_02. Deti si prezrú postavy a hľadajú, čo majú spoločné a v čom sa odlišujú. Odlišnosti: Farba (vlasov, pleti, oblečenia, očí), drobnosti (kabelka, evanjelium, gitara). Spoločné znaky: Pršiplášť, gumáky, palica, kríž na krku, zablatené topánky, svetlo v očiach, logo Jubilea 2025, každý má na sebe tie isté farby ako ostatní.

Toto je Luce (čítaj luče) s priateľmi. Meno má podľa svetielka v očiach, luce znamená po taliansky svetlo. Všetci štyria sú priatelia, hoci donedávna sa vôbec nepoznali. Každý je z iného kúta sveta, jeden zo severu, druhý z juhu, ďalší z východu a iný zo západu. Možno dokonca pochádzajú z rôznych svetadielov.

  • TIP: SN_03. Deti môžu podľa farby pleti určiť ich pôvod (svetadiel).
  • SN_04.

Všetci sú pútnici. Vieme to podľa pršiplášťa, palice aj zablatených topánok. Pútnici putujú niekedy aj viac dní, týždňov alebo mesiacov. Kráčajú pešo za každého počasia. Keď sú unavení, príde im vhod palica, o ktorú sa môžu oprieť.

Na pútnikov sa trochu podobajú aj turisti, najmä tí, ktorých môžeš stretnúť v horách. Aj tí majú pevné topánky, pršiplášte a turistické paličky. Ale turisti idú na túru preto, aby videli niečo nové, aby vystúpili na vrch, na ktorom ešte nikdy neboli, alebo aby mali lepšiu kondičku. 

Pútnici majú úplne iný dôvod. Vydávajú sa na púť, aby sa stretli s Ježišom a aby sa od neho niečo naučili. To nám pripomína ten kríž, ktorý má každý z nich zavesený na krku. 

  • SN_05.

Ešte sme si nepovedali, kde sa spoznali. Stretli sa v Ríme v Bazilike svätého Petra. Rím je hlavné mesto Talianska. A v srdci Ríma, vo Vatikáne, je jeden z najdôležitejších kostolov na svete. V tom chráme a na jeho nádvorí sa stretávajú kresťania celého sveta s pápežom.

  • TIP: Tu sa môžete porozprávať o pápežovi Františkovi.

Svätá brána

  • SN_06.

Všetci štyria sa vybrali na púť, aby prešli cez Svätú bránu v tomto chráme. Chrám svätého Petra je obrovský a má viac brán. Ale táto je špeciálna. Neotvára sa vždy, len v niektorých výnimočných rokoch. Celý rok bola otvorená v roku 2000, potom v roku 2015, znova sa otvára v decembri 2024, aby bola otvorená celý rok 2025. A najbližšie sa potom otvorí asi až o osem rokov, v roku 2033.

Inokedy sa touto bránou nedá prejsť, je zamurovaná. Rok, v ktorom je Svätá brána otvorená, sa volá Jubilejný. A kto ňou prejde, dostáva od Pána Boha veľký dar odpustenia, hovoríme mu aj odpustky.

  • SN_07.

Luce a ostatní pútnici sa zoznámili práve vtedy, keď čakali v rade pred Svätou bránou. Spolu prešli bránou, spolu sa modlili, spolu ďakovali Bohu za dar odpustenia. A spolu sa zúčastnili na svätej omši s pápežom Františkom.

Dobre si zapamätali, čo počuli v jeho príhovore: „Staňte sa pútnikmi nádeje. Prineste odpustenie všetkým.“

Keď vyšli von, spolu uvažovali, čo to vlastne znamená. Mysleli si, že cieľom ich púte je prejsť Svätou bránou a získať odpustky pre seba. Teraz pochopili, že dostali dar odpustenia, aby mali silu a odvahu deliť sa o odpustenie a ostatné dary s inými. Aby aj ostatným ľuďom priniesli nádej.

Logo Jubilea 2025

  • SN_08.

Tak sa stali pútnikmi nádeje. Všimnite si ten maličký obrázok, ktorý má každý z nich na svojom pršiplášti.

  • TIP: Tu môžete podľa okolností vložiť krátke vysvetlenie loga Jubilea 2025: Štyri postavy predstavujú ľudstvo, prichádzajúce zo štyroch svetových strán. Objímajú sa na znak solidarity a bratstva, ktoré by mali spájať všetky národy. Postava vpredu sa drží kríža, ktorý sa v spodnej časti mení na kotvu, symbol nádeje. Rozbúrené vlny pripomínajú, že život v tomto svete nie je vždy ľahký. Farby postáv na logu sú rovnaké ako farby oblečenia našich pútnikov nádeje. To nemôže byť náhoda ;-).

Prinášať nádej

  • SN_09.

Luce s priateľmi si pripli na pršiplášte odznak pútnikov nádeje a vybrali sa na cestu domov. Kým sa museli rozísť, časť cesty kráčali spolu. Uvažovali nad tým, komu a ako by mohli priniesť nádej.

Pri jednej zastávke si unavení sadli na lavičku, aby si oddýchli a trochu sa najedli. Zuzka (to je to dievča v červenom pršiplášti, ktoré prišlo asi z Ázie alebo Južnej Ameriky, ani neviem či sa tak volá, ale budem ju volať Zuzka) vytiahla z vrecka Evanjelium a trochu v ňom listovala.

„Jupí, to je ono“, vykríkla zrazu. „Už som to našla“, hovorila ostatným. A prečítala im úryvok z Evanjelia: „Bol som hladný“ hovorí Ježiš, „a dali ste mi jesť; bol som smädný a dali ste mi piť; bol som pocestný a pritúlili ste ma; bol som nahý a priodeli ste ma; bol som chorý a navštívili ste ma; bol som vo väzení a prišli ste ku mne.“ (Mt 25,35-36) „A ešte tu spomína“, pokračovala, „že to platí aj vtedy, ak takto poslúžime iným ľuďom.“

  • SN_10.

A veru rôzne príležitosti na seba nenechali dlho čakať. Krátko na to stretli pútničku, ktorú práve okradol nejaký zlodej. Ešte ho videli utekať za najbližší roh. Zobral jej peniaze. Pomohli jej ohlásiť všetko na polícii. Potom ju odprevadili na stanicu, každý z nich prispel troškou a spolu jej kúpili lístok na vlak. Tak mala nádej, že sa v poriadku vráti domov. 

„Páni,“ hovorila Miška, to je tá s ružovými vlasmi, „ona je vlastne tiež pocestná. A síce sme ju nepritúlili ako hovorí Ježiš, ale toto je ešte lepšie. Pomohli sme jej. A to je akoby sme pomohli samotnému Ježišovi.“ 

O niečo neskôr stretli iného pútnika. Na ceste bol už niekoľko dní a celý čas kráčal pešo. Lenže topánky mu urobili na nohách veľké otlaky. Keď ho stretli, Miška hneď vedela, čo robiť. Ošetrila mu rany, potrela mastičkou a prelepila náplasťou. Sama dobre vedela, aké sú otlaky nepríjemné. Všimnite si, že aj ona má jednu náplasť na ľavej nohe, takú medvedíkovú.

„Veľmi ste mi pomohli, teraz mám nádej, že svoju cestu dokončím“, ďakoval im pútnik. „Ako sa vám odvďačím?“ pýtal sa.

„Staňte sa aj vy pútnikom nádeje a prineste dobro a nádej iným ľuďom,“ hovorili mu.

Krátko na to sa pristavili pri skupinke detí, ktoré boli strašne smutné. Neviem či mali ťažký deň v škole, alebo sa im stalo niečo iné. Ale Alex, to je ten tmavý chlapec v modrom pršiplášti, zobral gitaru a hneď tam spravili malý koncert. Naučili smutné deti zopár veselých ukazovačiek. A smútok a beznádej boli zrazu preč.

  • SN_11.

A takto to išlo celou cestou, až prišiel deň, keď sa museli rozlúčiť. Jeden pokračoval vlakom na sever, druhý autobusom na juh, ďalší lietadlom na východ a západ. Každý domov. Ale pútnikmi nádeje zostali už navždy. A občas si zavolali alebo poslali správu, či fotku, aby sa navzájom potešili tým, ako sa im darí alebo aj nedarí.

Jubilejný rok

Rok 2025 je jubilejný rok. A v jubilejnom roku žijeme inak, ako v ostatných rokoch, žijeme ako pútnici nádeje. Čo to znamená? Asi sa všetci nedostaneme na púť do Ríma, hoci putovať môžeme aj do niektorého chrámu v našej diecéze a aj tam môžeme získať tie isté dary ako pri púti do Ríma. Ale každý z nás môže byť celý rok pútnikom nádeje.

  • TIP: Tu môžete spomenúť jubilejné chrámy, v Žilinskej diecéze sú to Katedrála Najsvätejšej Trojice v Žiline, Farský kostol sv. Martina v Martine, Bazilika Narodenia Panny Márie v Rajeckej Lesnej, Kostol Sedembolestnej Panny Márie - na kalvárii v Oščadnici a Farský kostol sv. apoštola Jakuba Staršieho v Dubnici nad Váhom.

Znaky pútnika nádeje

Podľa čoho sa pozná pútnik nádeje? Nie, v skutočnosti nemusí mať pršiplášť, kríž, palicu ani zablatené topánky. To sú symboly pútnika. No pútnik nádeje sa pozná podľa toho, že všetkým ľuďom prináša nádej. Viac nám povie tajnička.

  • SN_12. Deti doplnia chýbajúce slová v prvej časti: opustení, odsúdení, smutní, hladní, chudobní, chorí. V tomto prípade poznáme heslo tajničky (pútnici nádeje). Za jednotlivými slovami sa skrývajú tí, ktorí sú cieľom putovania pútnikov nádeje. Pozor, pri niektorých slovách treba doplniť dĺžne (v prezentácii červená farba). Písmeno „ch“ je rozložené na dva znaky. Tajničku vypĺňajte spoločne.

Pútnici nádeje sa poznajú podľa toho, že kráčajú k tým, ktorí sú opustení, odsúdení, smutní, hladní, chudobní, či chorí.

  • SN_13. Pútnici nádeje prinášajú nádej tým, ktorých trápi vojna, staroba, smutná mladosť, väzenie.
  • SN_14-15. Pútnici nádeje prinášajú všetkým dobrú správu, že nastal jubilejný rok a je tu odpustenie pre všetkých.

Obrázky

  • https://www.facebook.com/groups/nabozenstvodoma/permalink/8835912269862886/
  • https://luce2025.com/
  • https://www.pillarcatholic.com/p/i-like-luce
  • https://svetovednimladeze.sk/jubileum-bude-mat-svojho-maskota